Kurpie

Kurpie

Agroturystyka w Dobrym Lesie to nie tylko wypoczynek z dala od dużych miast, ale także możliwość zapoznania się z okolicą, która należy do najczystszych regionów Polski. W szczególności warto poświęcić nieco czasu na zagłębienie się w tematykę Kurpi i Kurpiowszczyzny, jako że liczne miejsca w pobliżu Dobrego Lasu, które polecamy odwiedzić.

Agroturystyka w Dobrym Lesie to nie tylko wypoczynek z dala od dużych miast, ale także możliwość zapoznania się z okolicą, która należy do najczystszych regionów Polski. W szczególności warto poświęcić nieco czasu na zagłębienie się w tematykę Kurpi i Kurpiowszczyzny, jako że liczne miejsca w pobliżu Dobrego Lasu, które polecamy odwiedzić, dają liczne okazje do wysłuchania opowieści o tutejszych ludziach i ich unikalnej kulturze.

Wieś i okolica

Sam Dobry Las jest wsią, obecnie należącą do gm. Zbójna (woj. podlaskie), położoną niemal w samym sercu Kurpi. Obok płynie rzeka Pisa, która poprzez Narew, której jest dopływem, łączy się z Wisłą. Sama nazwa wsi, a właściwie jej pisownia, funkcjonuje w dwóch wersjach, bo zarówno w mowie potocznej, jak i niekiedy nawet w oficjalnych dokumentach można często napotkać łącznie pisany i wymawiany Dobrylas. Choćby w najstarszych księgach parafialnych kościoła stojącego tutaj od 1919 roku.

Dzisiejszy podział administracyjny może wprowadzać w błąd, jako że nie Podlaskie, a północno-wschodnie Mazowsze jest regionem, do którego zarówno historycznie, jak i kulturowo przynależy zarówno sama wieś, jak i całe Kurpie. Zresztą wystarczy rzut oka na mapę, a niedaleko Dobrego Lasu leżą dwa byłe miasta wojewódzkie - Łomża (23 km) i Ostrołęka (37 km), oba historycznie należące do Mazowsza. A skoro tak, to w miarę blisko jest też do Warszawy (160 km).

Unikalna kultura i jej skansen

Nazwa Kurpie wzięła się od noszonych przez tutejszą ludność butów z lipowego łyka (kurpsi). Mianem tym, w mowie potocznej określa się zarówno osoby jak i obszar. W zasadzie obejmuje on dwie puszcze w północno-wschodniej części Mazowsza - Puszczę Zieloną i Puszczę Białą. Sami Kurpie zwali się początkowo Puszczakami, jako że tutejsze lasy stanowiły ich główne źródło utrzymania. Specyficzne osadnictwo, nieoparte na obowiązkowej, pańszczyźnianej obróbce ziemi rolnej przyczyniło się do zajmowania się przez dawnych Kurpiów myślistwem, rybołówstwem czy bartnictwem.

Bagniste, trudno dostępne otoczenie przyczyniło się do wytworzenia przez tutejszą ludność odrębności kulturowej. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć języka odwiedzając pobliski (10 km) Nowogród, gdzie można na własne oczy zobaczyć zabytkowe, drewniane domy dawnych Kurpiów, a także budowane przez nich studnie, kapliczki czy bramy. Do tego pełna gama dawnych wyrobów: niezwykle barwnych strojów, wycinanek, narzędzi.

W początku września, odwiedzając Nowogród warto wybrać się nad Narew, gdzie można zobaczyć zrekonstruowaną bitwę z 8-10 września 1939r, kiedy to żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” dawali odpór przeważającym siłom niemieckim.